At je hudba Tvůj lék aneb Co nejraději poslouchám

23. června 2016 v 13:28 | Jirka |  Má přítomnost
Už nějakou dobu uvažuji nad tímto článkem, který vlastně ani nebude článkem v pravém slova smyslu, jako spíš jakýmsi představením mých preferencí, co se týče hudby. Hudba je totiž něco, co mi v životě hodně pomáhá.


I díky hudbě jsem dokázal zvládat své sportovní aktivity, díky kterým jsem zhubnul a zakotvil ve svém současném vzhledu. A je to právě hudba, díky které se mé náročné cvičení v posilovně stává snadnějším a šíleně rychle mi uteče. Jistě si někteří z vás vzpomenou na písničku "Ať je hudba tvůj lék" od kapely Lunetic. Něco na tom totiž bude, hudba se stala mým pomocníkem při změně životního stylu a jsou písničky a interpreti, kterým v tomto směru vděčím za mnohé a některé z těch písniček už pro mě navždy zůstanou spojené s mým hubnutím a s tou každodenní urputnou dřinou o to vydobít si svůj život, který budu žít s chutí, a který budu nade vše milovat. Těch písniček, které mám alespoň trochu v oblibě je ohromné množství, jen v mobilu jich mám nahráno odhadem něco kolem 700, a takové množství zde opravdu vypisovat nebudu. Své hudební preference jsem se rozhodl představit tak, že tento svůj příspěvek rozdělím na pomyslné dvě části. První část budou vybrané songy, které jsou pro mě absolutně TOP. V druhé části pak představím interprety, jejichž celková tvorba je pro mě TOP a ať přijdou s jakýmkoliv songem, vím, že se mi to bude líbit. Samozřejmě je mi jasné, že každý člověk má jiný hudební v kus, ale pokud náhodou někdo z vás objeví v mém soukromém žebříčku TOP songů nějakou písničku, kterou neznal, a která ho zaujme, bude to jedině dobře.

TOP songy:

20. Pavel Bobek - Můj rodný dům - Song, který mě dostal na první poslech. Song, který popisuje, jak běží život, a že než se nadějeme, naše dětství a s ním spojené vzpomínky jsou nenávratně pryč. Krásný procítěný text v podání zpěváka, kterého si velmi vážím a nikdy nepřestanu litovat, že jsem ho neviděl naživo.
19. Argema - Někdo tě trápí - Super song od kapely, která má několik hitovek, ale já mám nejraději právě tuhle písničku.
18. Janek Ledecký - Víc než tisíckrát - Tuhle písničku jsem poprvé slyšel někdy kolem roku 1998, když mi bylo 11 let a Janek Ledecký jí zpíval v televizi a vlastně i veřejně vůbec poprvé. Dodnes si pamatuji, jak mě tehdy na první poslech zaujala. Kdo z vás víc než tisíckrát zkoušel zapomenout něžnou vůni jeho/jejích vlasů? Přesně o tom je tento song.
17. Holki - Můj kluk - Kapela Holki má sice docela obyčejné texty, ale jsou to texty, které jsem si oblíbil, a které mi evokují to, že v pubertě jsem vlastně nezažil ty první lásky a první poblouznění. A zrovna píseň Můj kluk ve mně probouzí představy o tom, jak to bude fajn, až jednou najdu holku, která si o mně bude říkat "To je můj kluk co má mě rád".
16. Věra Špinarová - Jednoho dne se vrátíš - Tady netřeba nic dodávat. Úžasný text na hudbu Ennia Morriconeho, který vždy prožívám s mrazením v zádech a neskutečným procítěním každého kousku mého těla, srdce i myšlenek.
15. Bryan Adams - Summer of 69 - Song, který mám jako vyzvánění na mobilu, což už o něčem svědčí. Super pecka, kterou prostě miluju.
14. Leona Machálková - Zatmění - Další píseň o lásce, tentokrát se však jedná o českou verzi známého songu od Bonnie Tyler Total Eclipse of the Heart. Opět se ptám, kdo někdy neměl zatmění na svém srdci?
13. Petr Novák - Co je to láska - Petr Novák má řadu úžasných písniček, ale píseň, kde se ptá co je to láska, kde se vlastně ukrývá a kam chodí spát, je pro mě z jeho tvorby nejzamilovanější.
12. Daniel Hůlka - Gabriel - Chci věřit na anděly a věřím na strážné anděly. Píseň o jednom takovém andělovi a o tom, že křídla ztrácí láska a on to cítí, je moje srdcová.
11. Petr Spálený - Hráč - A teď tu máme jednu motivační písničku. Slova o tom, že "život je hrou vyhranou, když zvedneš sázky, tak doufej a nevzdávej a hraj klidně dál, protože štěstí má svou cenu, kterou držíš ve svých dlaních, a kdybys malou chvíli pustil, zač bys potom stál" mi pomáhala jít při mých snahách o zhubnutí pořád dopředu a dál, i když jsem cítil, že už nemůžu. Provázela mě celou dobu mého hubnutí a i díky ní jsem to dokázal!
10. Peter Nagy - Poslednýkrát - Co když dnešek je Tvůj poslední den? Co když to, co teď děláš, je Tvá poslední činnnost? Proto miluj tak jak poslednýkrát, skús žiť tak jak poslednýkrát, veď možno dnes si tu poslednýkrát. Úžasný text o tom, že nevíme, kdy se naše cesta uzavře, a tak bychom měli dělat vše tak, jako bychom to dělali naposledy v životě.
9. Elán - Mám kým nemám - "Kým som sám, vlastním všetky práva, mince svojich slov, kým som sám, môžem prekročiť svoj tieň." Song o tom, že když je člověk sám, je zodpovědný sám za sebe a vždy může být lepší a může překročit svůj stín, je mým nejoblíbenějším songem od Elánů.
8. Team a Pavol Habera - Boli sme raz milovaní - Tenhle song jsem měl rád vždy, ale když jsem ho slyšel naživo před třemi týdny, dostal se do mojí topky. A doufám, že někdy v mém životě nastane ta chvíle, kdy si taky budu moci zazpívat, že jsem byl aspoň jednou někým milovaný.
7. Marie Rottrová - Řeka lásky - Paní Rottrová je pro mě paní zpěvačka, a její Řeka lásky mi učarovala už hodně dávno. A nepřestávám doufat, že i já jednou narazím na proud řeky lásky.
6. Raego feat. Kristýna Šebíková - Nahoru - Motivační song, který jsem objevil až dávno po svém zhubnutí, ale i přesto je mi nesmírně blízký. Byl jsem ten, kdo venku vždy chodil s hlavou a zrakem upřenými do země. Dnes už hrdě dávám hlavu nahoru, a o tom nebát se dát hlavu nahoru, i když vidím všude jenom déšť, je právě tenhle úžasný song.
5. Enrique Iglesias - Hero - I když nevím jaké to je tancovat s někým zamilovaně na ploužáky, i když jsem nikdy neměl nikoho, s kým bych měl nějakou společnou zamilovanou písničku, umím si představit, že tahle písnička je na to ideální. Lásko, nech mě být Tvým hrdinou a nech mě slíbat všechnu Tvou bolest. Přesně tohle, o čem zpívá Enrique Iglesias, chci k někomu cítit. Pro takovou lásku stojí za to žít, a třeba i zemřít, tak jako na konci videoklipu k tomuto songu umře pro svou lásku i Enrique.
4. Kristína - Pri oltári - Úžasná píseň o zlomeném srdci, kterou kdykoliv slyším, naskočí mi při ní husí kůže. Myslím, že hodně lidí v životě pozná, jaké to být pro svého partnera ten druhý/ta druhá. Já tenhle song hodně miluju.
3. Glenn Medeiros - Nothing's Gonna Change My Love For You - Tahle píseň představuje a zhmotňuje všechny moje nejromantičtější představy. Ve videoklipu se dva mladí lidé procházejí po pláži a jsou zamilovaní a šťastní. A k tomu úžasná slova o tom, že nic nezmění mou lásku k Tobě. Tohle je můj top mezi ploužáky a lovesongy, alespoň co se týče zahraničních songů.
2. Lucie Vondráčková - JMMR - Půjdeš za mnou přes sedmero pouští, jestli máš mě rád... Opět další song, při kterém mi naskakuje husí kůže, kdykoliv jej slyším. Miluji ta slova, miluji, jak je to nazpívané, tahle písnička je pro mě absolutně dokonalá.
1. Inékafe - Právo na šťastie - Nemohlo to dopadnout jinak. Tenhle song je prostě o mně, aspoň mám ten pocit. "Ver tomu že je, niekde na svete, tvoj najlepší svet. Ten ktorý nežiješ, ani o ňom nevieš len myslíš, že ho niet... Len na dosah ruky možno ďalej, čo posledné umiera vieš veľmi dobre. Je to, poďme ďalej! Za sebou dlhé roky čakania, strachu, sĺz, odriekania, je načase ísť. Ísť si zobrať úroky, uspokojiť nároky, hádam aj ty máš, právo na šťastie... Ver tomu že je, niekde na svete, tvoje vlastné ja. To ktoré nevnímaš, to ktoré ukrývaš, pred svetom do tieňa..." Tohle kopíruje můj život řekl bych slovo od slova. Proto mám vždy, když tento song slyším, pocit, že dostávám křídla. Tohle je můj životní song!

TOP interpreti:

7. Raego - Zajímavý mladý muž, kterého jsem objevil teprve letos, ale jeho songy se mi vrývají pod kůži. Sám ví, jaké to je být tlustý, následkem toho i šikanovaný, ale zároveň ví, jako to je překročit svůj stín, dokázat sám zhubnout a svůj život od základů změnit. Motivuje mnoho mladých lidí, kteří bojují se svými životy, dodává jim energii pomocí svých písniček, a i proto má mou úctu, obdiv a sympatie.
6. Peter Nagy - Mnoho skvělých songů a sympatický zpěvák. Mám pro něj prostě slabost.
5. Hana Zagorová - Už ani nespočtu, kolik desítek hodin jsem jí poslouchal během cvičení na eliptikalu v domácím prostředí. I díky jejím songům jsem zapomínal na tu dřinu. A její písničky jsou úžasné.
4. Lucie Vondráčková - Mám pro ní slabost už od dětství. Od jejích dětských písniček zaměřených na stejně staré publikum, jako je ona sama (a jako jsem byl tehdy i já), jsem plynule přešel k její dospělejší tvorbě. Je skvělá, je sympatická, mám ji rád.
3. Elán - Kapitola sama pro sebe. Elány jsem viděl naživo už dvakrát, byl jsem dokonce na jejich megakoncertu v Praze na Letné v září 2003, kam tehdy dorazily desetitisíce lidí (odhad byl tuším 70 až 100 tisíc lidí v publiku). Jeden úžasný song střídá druhý, a i Elány jsem si dlouhé měsíce pouštěl do uší při cvičení doma na eliptikalu.
2. Marie Rottrová - Paní zpěvačka. Dvakrát jsem byl na jejím koncertě a doufám, že se ještě na nějaký dostanu. Pro mě osobně je paní Rottrová nejlepší českou zpěvačkou.
1. Inékafe - Tahle kapela v mých očích nemá konkurenci. Super texty, které jsou mi hodně blízké, a energie, která z nich na pódiu sálá, je hodně nakažlivá. Tuhle kapelu poslouchám někdy od roku 2002 a jsem rád, že se mi je loni a letos povedlo vidět naživo, a doufám, že je ještě mnohokrát naživo uvidím. Tihle hoši to se mnou prostě umí, a to i přesto, že jsem docela slušňák. Ale na jejich punkrock bych prostě divoce pařil za každých okolností.

Toliko mé hudební preference. Pokud to někomu řeklo něco více o mně, tak je to jedině dobře. Pokud někomu tento příspěvek nepřišel dostatečně zajímavý, nezbývá než si počkat na nějaký můj příští článek, který třeba bude zajímavější. I tohle jsem já a hudba k mému životu patří, protože mi nesmírně pomáhá. A vím, že mé preference se pohybují především v československém rybníčku, ale já prostě rád slovům v písničkách rozumím, a proto vyhledávám texty v jazycích, které ovládám. Každopádně vězte, že mnoho dalších mých oblíbených songů a interpretů se mi do tohoto článku nevešlo, a bylo těžké vybrat, jakou písničku do toho zařadit a jakou vynechat. Například Michael Jackson, Karel Gott, Dalibor Janda, Petra Janů či Michal David, ač je mám všechny rád a jejich písničky poslouchám také často, zůstali mimo TOP 20 mých songů. No nic, stane se. A to je asi všechno, co jsem k tomuto článku chtěl dodat. Snad jen vám popřeji, ať vám hudba pomáhá stejně jako pomohla a pomáhá mně, a ať je hudba i váš lék!
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama