Můj první fesťák aneb Moje letní jízda začíná

11. července 2015 v 18:50 | Jirka |  Má přítomnost
Máme tu léto. A to přímo volá po tom vypadnout ze zajetých všedných dní, vypnout myšlení, starosti běžného života nechat za dveřmi obydlí v okamžiku, kdy za námi zaklapnou dveře, a začít si užívat a přijímat nové zážitky. Jak už jsem psal v jednom z minulých příspěvků, letošní léto bude z mého pohledu jiné. Rozhodl jsem se poprvé v životě absolvovat nějaký ten hudební fesťák. A první z vybraných fesťáků už mám za sebou. Sám pro sebe jsem si ho soukromě označil jako nultý fesťák, a to proto, že jsem ho bral čistě jako oťukávací a seznamovací. Dosud jsem nevěděl, jak takový hudební festival vypadá, jak to na něm chodí a vůbec tak nějak celkově co od toho můžu očekávat a nakolik se dokážu odvázat. To všechno jsem potřeboval zjistit, a z tohoto pohledu se mi jevil jako ideální festival Rock For People Europe, který se konal minulý víkend (pátek 3. července až neděle 5. července) v Plzni. Zaprvé tam nebylo mnoho interpretů, které bych znal nebo kteří mě zajímali, což bylo naprosto ideální pro to, abych si udělal čas na to, abych se co nejlépe seznámil i s doprovodným programem a celkově abych pozoroval dění kolem sebe. A jsem rád, že jsem si vybral právě tento fesťák, protože jsem přesvědčen o tom, že mi toho dal opravdu hodně.


Den první, pátek 3. července. Vyrážím rychlíkem z Budějc do Plzně. Po ubytování na vysoškolských kolejích, kde jsem vyfasoval jednolůžák s balkonem, jsem vyrazil pěšky směr areál DEPO2015, kde se odehrávalo to podstatné z celého festivalu (druhým festivalovým areálem byly Papírny). Po příchodu do areálu jsem byl příjemně překvapen bohatým doprovodným programem. Byly tu relaxační zóny u stánků Lays, Pepsi, Lenovo či Camel (tam dokonce byla písčitá zóna, kam se nesmělo v botech). Kdo chtěl relaxovat mimo venkovní výheň (venkovní teploty se pohybovaly kolem 35 stupňů), měl možnost zapadnout například do klimatizované Nova Cinema Stage nebo do Česká spořitelna Stage. Já jsem po chvíli pobytu v již zmíněné Nova Cinema Stage zamířil před jediné venkovní pódium, které bylo zároveň tím hlavním. Na Rock For People Stage zrovna vystupoval britský pisničkář Peter Doherty, který koncert pojal spíše komorněji, ale rozhodně to mělo něco do sebe. Zhruba hodinu po jeho vystoupení pak toto pódium ovládli britští Modestep. Kapela, o které jsem v životě neslyšel, ale která mě dokázala úžasně rozpohybovat a jejich koncert jsem si parádně užil. Po jejich vystoupení jsem se rozhodl první den festivalu zakončit odchodem na koleje, protože jsem toho za ten den v tom vedru nachodil docela dost a únava se znatelně projevovala. Jako první oťukávací den mi to stačilo. Bohužel organizátoři nezajistili svozy z areálu na koleje, a cesta pěšky trvala nějakých 50 minut, ale to bych nesměl mít tak špatný orientační smysl. Zatímco cestu z kolejí do festivalového areálu jsem absolvoval bez potíží, cesta zpátky za tmy mi dala zabrat a zhruba kolem půlnoci jsem byl nucen konstatovat, že nevím, jakým směrem se dál vydat, takže nezbylo, než si zavolat taxi a nechat se na koleje odvézt. Do postele jsem se dostal nějak kolem půl druhé v noci a byl jsem rád, že konečně můžu vydechnout a nabrat síly do dalšího dne.

Den druhý, sobota 4. července. Noc byla šílená, nohy bolely a bál jsem se, abych ráno vstal. Ale nakonec se vše zregenerovalo, takže jsem byl schopen se po vyspání osprchovat, posnídat, ještě chvilku zrelaxovat a kolem jedné hodiny vyrazit směr festival. Ve dvě hodiny se otevřely brány areálu DEPO2015, a protože bylo opravdu šílené vedro, ihned jsem zamířil do Nova Cinema Stage, kde měla proběhnout beseda s tvůrci filmu Zakázané uvolnění, a pak byla možnost ten film i celý skouknout. Tento program trval zhruba do půl páté, pak jsem se šel bavit do venkovních prostorů. Jenže vedro bylo tak šílené, že jsem se odhodlal sundat triko (poprvé po 10 letech jsem se pohyboval na veřejnosti s odhalenou hrudí) a svlažit se pod tryskami s vodou. Jenže voda na mém těle rychle schla, takže ve výsledku jsem tam byl zhruba každých čtvrt hodiny, až jsem měl mokré totálně všechny věci na sobě a bylo to hodně příjemný. Co se týče hudebních vystoupení, absolvoval jsem tři hudební vystoupení na hlavním pódiu. Napřed to byla vynikající kapela Movits, která mě dokázala parádně roztancovat, po zhruba hodinovém odpočinku následovali Guano Apes, což byl opět super zážitek, a na závěr kapela Motörhead. To už jsem byl ale pro ten den pomalu se silama v koncích, takže jsem zamířil za odpočinkem na koleje.

Den třetí, neděle 5. července. Opět v noci hodně bolely nohy, ale dalo se to zvládnout. A opět se opakoval předchozí den. Vstát, osprchovat se, posnídat, po jedné hodině vyrazit do festivalového areálu a ve dvě hodiny vstoupit dovnitř. Ale upřímně řečeno, něco se změnilo. První dva dny jsem od toho festivalu očekával trochu více. Doufal jsem, že bych se tam třeba mohl seznámit s někým novým, ale to se nestalo. A tak jsem byl rozhodnut poslední festivalový den nic nehrotit, nic neřešit, nic neočekávat, jen se bavit. Zpětně hodnotím ty první dva dny z mé strany jako příliš křečovité. Byl jsem sice odreagovaný a bavil jsem se, ale bylo to prostě až příliš chtěné. Poslední den jsem už nic neřešil. Přišel jsem do areálu, koupil si točený cider a šel se uvelebit opět kam jinam než do Nova Cinema Stage, kde se promítalo několik vybraných dílů seriálu Comeback, což je klasika, která pobaví vždy. Kolem půl páté jsem tento sál opustil, a jelikož slunce pražilo snad ještě více než předchozí den, opět jsem sundal triko a smočil se nad vodovodními tryskami. Pod hlavním pódiem jsem si pak užil koncert české kapely Zrní a cítil jsem, že se konečně bavím tak nějak úplně přirozeně a nenuceně. Poté jsem doplnil tekutiny, znovu svlažil tělo chladným a osvěžujícím pramenem vody, přes hlavu jsem si omotal totálně mokré tričko a odskočil jsem si užít koncert kapely The Ting Tings. A tady jsem zjistil, že se dá docela dobře tancovat i s kelímkem točeného cideru v ruce. Po koncertu téhle grupy jsem se opět šel svlažit pod trysky s vodou. A po cestě mě oslovil jeden pár zhruba v mém věku. Dali se se mnou do řeči a hodně mi to pomohlo. Poznal jsem, že se mohu zcela normálně bavit i s lidma, které neznám, dozvěděl jsem se od nich nějakou zpětnou vazbu ohledně toho, jak jsem na ně působil než mě oslovili a celkově mi to celý festival příjemně zpestřilo a má očekávání ohledně seznamování s novýma lidma aspoň částečně naplnilo. Koncert Vojty Dyka a kapely B Side Band jsem si tak užil částečně s nima, a poté, co mi zmizeli v davu, zbytek koncertu opět sám. Ale to nevadilo, protože to byl fajn koncert, který jsem si užil už totálně odreagovaný. Hodně unavený jsem po desáté hodině večer areál festivalu opustil a zamířil na koleje.

Tam jsem pak přemýšlel a hodnotil celý festival (dokonce ke mně přišla sama od sebe inspirace a po mnoha letech jsem složil básničku). Měl jsem nějaké představy, které jsem konfrontoval s realitou. Co se týče lásky a vztahových záležitostí, nikam jsem se neposunul. Co se týče seznamování s novými lidmi, tam posun nastal, ale nikoliv mou zásluhou, kdybych nebyl osloven těmi lidmi, i tady by zůstalo vše při starém. Na druhou stranu kdybych nebyl tak uvolněný a odreagovaný pod hlavním pódiem, zřejmě by mě neoslovili. Každopádně svůj účel to splnilo a vzpomínky zůstanou. Zjistil jsem, jak to na takovém festivalu chodí, jací se tam objevují lidé, jaká je tam atmosféra. Potřeboval jsem se otrkat, a k tomu byl tento fesťák ideální. Věřím, že při příštím fesťáku už mám na čem stavět a už nebudu tak křečovitý, jako po většinu doby Rock For People Europe. Uvidíme, kam mě posunou další fesťáky. Už v pátek dopoledne vyrážím do Rožmberka nad Vltavou na dvoudenní fesťák České hrady.cz, a tam si vyzkouším i stanování. Věřím, že celé léto je ještě přede mnou a doufám, že až toto léto skončí, budu si moci říci, že toto léto za to stálo a že jsem jiný a jinde, než jsem byl před jeho začátkem. Takže užívejte léta a třeba se na nějakém fesťáku potkáme.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama