Změna je život aneb Hledám si svůj styl

30. května 2015 v 11:35 | Jirka |  Mé hubnutí a vše, co s ním souvisí
Po minulém trochu zoufalém a hodně sebelítostivém příspěvku se vracím tématicky k tomu, jak pracuji na svém životě. V tomto příspěvku se chci pozastavit nad tím, co jsem v minulosti několikrát jen nakousl, ale nikdy hlouběji nerozvedl. Oblečení, účes, celkový styl. To je to, co řeším v podstatě od doby, kdy jsem začal vypadat hubeně. Dokud jsem byl tlustý a neměl se rád, bylo mi v podstatě jedno, jaký mám účes či střih vlasů i co nosím. Ono ostatně když člověk nosí oblečení ve velikosti 5XL a více, musí se smířit s tím, že šance sehnat v téhle velikosti nějaké moderní oblečení je velice malá. A i kdyby se to nakrásně podařilo, na 190kilové postavě nemůže vypadat hezky snad žádné oblečení. Takhle nějak jsem uvažoval, a proto jsem opravdu příliš neřešil svůj šatník. A podobné to bylo s vlasy. Od mala mě stříhala babička a až do letoška mi ten neustále stejný sestřih vyhovoval. Prostě na nějakou parádu a nějaký styl jsem v průběhu života rezignoval a vnímal jsem to tak, že to je ten nejmenší problém, kterým ani nemá cenu se zaobírat.

To se ale začalo měnit s loňským podzimem. Najednou jsem měl dole 65 kilo a se svými tehdejšími 125 kilogramy jsem se mohl obléci v normálním obchodě (i když je pravda, že bylo nutné zamířit do oddělení s nadměrným oblečením, ale už to prostě byl normální a nikoliv specializovaný obchod). Abyste rozuměli, představy o tom, že si mohu koupit normální oblečení, které se mi líbí, a ne to, které seženu v obchodě s nadměrnými velikostmi, mě provázely celý život. Toužil jsem po tom, představoval jsem si to ve své hlavě nesčetněkrát včetně toho, jak bych se asi oblékal, jaký styl bych zvolil. A najednou to bylo tady. Má euforie však loni na podzim byla mírněna tím, že jsem ještě s hubnutím nebyl u konce a plánoval jsem ještě minimálně dalších 20 kilo zhubnout. Nicméně bylo potřeba vyřešit oblečení na podzim a zimu a pochopitelně koupi kalhot. Takže džíny, zimní bunda a mikina na zip s kapucí, to byly první tři kousky oblečení, které jsem zakoupil do mého šatníku po zhubnutí (někdy koncem loňského října). A dnes jsou mi ty věci velké, protože od té doby jsem zhubnul dalších zhruba 25 kilo (má současná hmotnost se pohybuje mezi 101 a 104 kilogramy). Pak následovalo ještě několik nákupů oblečení, v polovině listopadu kožená bunda s kapucí, v lednu dvoje džíny (oproti džínám z října jsem kupoval o 10 čísel menší velikost), nějaká trička s dlouhým rukávem, tři košile s dlouhým rukávem, jarní bunda s kapucí ve vzhledu košile. Dále jsem koupil i dvě kožené bundy přes internet, kde pochopitelně díky tomu, že byly obnošené, byla nižší cena. Začal jsem tedy doplňovat šatník, ale svůj styl, ten jsem stále hledal, protože tohle najednou byla nová situace. Mohl jsem se a můžu najednou oblékat, jak chci já, ale najít si něco co mi bude vyhovovat, není z mého pohledu otázka několíka dnů nebo týdnů. Je to o metodě pokus - omyl. Mohu mít nějaké představy, co bych chtěl nosit, co by mi mohlo slušet, ale realita může být diametrálně odlišná.

Samozřejmě doplňování mého šatníku pokračovalo a pokračuje dál. V dubnu jsem si koupil dvě trička s dlouhým rukávem a kapucí, rovněž jsem si koupil i šortky na léto. Zatím poslední nákup se uskutečnil tento týden, kdy jsem si koupil koupací šortky (konečně se letos po mnoha letech podívám někam na koupaliště), čistě bílé tričko s límečkem a lehkou letní hnědou koženkovou bundu. A pochopitelně nekončím, ale šatník si doplňuji tak nějak postupně buď podle toho, jaké je nebo jaké se blíží roční období, a nebo prostě když si vzpomenu, že je nějaký druh oblečení, který bych si chtěl vyzkoušet vzít na sebe a ještě ho v šatníku nemám (to byl právě případ těch triček s dlouhým rukávem a kapucí). A abych nezapomněl, do budoucna mám v plánu koupit si nějaké pěkné sako, resp. komplet celý oblek, protože to je druh oblečení, který by měl mít v šatníku každý muž a já už od začátku hubnutí plánoval, že až se mi hmotnost ustálí, koupím si dokonale padnoucí oblek. Zatím na to tedy nedošlo, ale rozhodně na to dojde a už se na to těším. Jinak co se týče oblečení, netvrdím, dělám vše správně, stále se v tomto odvětví hledám, zkouším, kombinuji a sázím na intuici. A zatím žádného z těch nákupů oblečení nelituji. Plním si sen, mohu se oblékat jak chci a konečně nemám, co se týče výběru oblečení, žádná omezení. Co se týče svršků, ideálně mi padne pánská velikost L, ale u některých střihů se vejdu i do velikosti M. Co se týče džín, šortek, plavek či celkově kalhotového oblečení, tam mám momentálně velikost 54 či 56 (dle střihu), v písmenném označení XL či XXL. Takže jsem schopen obléci v obchodě téměř všechno, a o to více si nyní nákupy oblečení užívám.

Zatím jsem se věnoval v tomto příspěvku především oblečení, ale další důležitou a nedílnou součástí stylu jsou vlasy. Letos jsem poprvé v životě zkoušel experiment s delšími vlasy, kdy mi zakrývaly skoro celé čelo, ale nakonec jsem se rozhodl tento týden své vlasy po 4 měsících, kdy nebyly zkracovány, ostříhat. Věřte tomu nebo ne, poprvé v životě jsem byl v kadeřnictví. Cítil jsem, že to chci svěřit do rukou nějakému odborníkovi, který v tom má praxi, a který dokáže odhadnout, co bude mému typu hlavy slušet nejlépe. Stačilo nějakých odhadem 10 minut a můj porost na hlavě byl šikovnýma rukama paní kadeřnice zkrácen do přijatelné podoby. Pak už jen nanesla trochu gelu (nikdy v životě jsem gel nepoužíval, takže jsem byl překvapen, jak díky němu vypadají ty vlasy lépe). A já se najednou cítil úplně jinak, tak nějak znovuzrozeně, mnohem atraktivněji a celkově mladistvě. Cítím, že tohle byl důležitý krok k nalezení vlastního stylu. Zjištění, že nejvíce mi sluší krátký střih vlasů je prostě fajn. Takže super zkušenost a hlavně jsem rád, že jsem zvolil kvalitní kadeřnictví, kde jsem si sice musel oproti běžným cenám trochu připlatit, ale stálo to za to. Rozhodně budu služeb tohoto kadeřnictví využívat i nadále a jednou za dva či tři měsíce si tam zajdu. A nevylučuji, že co se týče vlasů, budu v průběhu jejich dorůstání trochu více experimentovat s účesem a gelem a uvidíme, u jakého typu účesu nakonec skončím.

Takže jak shrnout celý tento příspěvek? Uznávám, že tenhle příspěvek mohl patřit asi k těm nudnějším, které jsem zatím sepsal, ale je to nedílná součást mé životní proměny. Když člověk mění vzhled, mění i šatník. Tohle k tomu prostě patří a já si svůj styl asi ještě budu nějakou dobu hledat. Ale to už je to nejmenší, téměř nic se totiž nevyrovná tomu úžasnému pocitu svobody, kdy víte, že si v obchodě s oblečením můžete vyzkoušet téměř cokoliv a ono vám to padne, že si můžete koupit, co se vám líbí a o čem jste snili, že si každé ráno můžete obléknout něco jiného. Ten osvobozující pocit je úžasný a jen máloco se mu vyrovná. To, co je pro mnoho lidí samozřejmé, totiž nákup oblečení v běžném obchodě (a ne v obchodě s nadměrným oblečením) to je pro mě stále ještě zcela nové a každou svou návštěvu obchodu s oblečením a každý nákup oblečení považuji téměř za zázrak, kterého snad ani nejsem hoden. Když do nějakého takového obchodu vejdu, připadám si jak někde v ráji nebo v sedmém nebi. Mých 27 let s tloušťkou mě v tomto hodně poznamenalo a myslím si, že nikdy nezačnu považovat nákup oblečení v běžných velikostech za samozřejmou věc. Vždy to budu vnímat jako takový zázrak a řekněme skoro možná až rituál. A když se mi povede vybrat nějaké slušivé oblečení a k tomu zvolím nějaký pěkný atraktivní účes, budu možná ten nejspokojenější člověk na naší planetě. Zkrátka změna je život a tahle změna se mi sakra líbí!

A abyste měli představu o mém aktuálním vzhledu, přikládám fotku ze včerejšího večera, když jsem šel do kina.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 . . | 31. května 2015 v 11:14 | Reagovat

Fakt skvělá změna, chválím, chválím, chválím. Ještě třeba také popřemýšlej nad nějakými cool brýlemi, které taky mají moc proměnit Tvůj image do ještě větší atraktivity. Budeš se líbit, neboj. Tu pravou určitě dříve či později potkáš. Na to nejlepší je někdy třeba si prostě třeba počkat... :)

2 Jirka Jirka | Web | 31. května 2015 v 15:46 | Reagovat

[1]: Děkuju za povzbuzení. Brýle jsem kupoval nové v březnu a sáhnul jsem po osvědčeném typu obrouček, ale je fakt, že do budoucna zvažuji pořídit si ještě jedny, ať mám náhradní pro případ poškození, a tam bych asi zvolil jiný styl než u těch stávajících. Jinak tím, jak stále nenacházím lásku, začínám řešit svůj vzhled a image stále víc a téměř každý den přemýšlím, co ještě upravit a změnit, aby to bylo co nejdokonalejší a ta láska konečně přišla. Ale snažím se brát to tak, že vše je, jak má být a co se má stát, to se stane, a já udělám všechno pro to, abych tomu pomohl. Jen jsem prostě asi až moc netrpělivý :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama